شرح صحیفه سجادیه در «بوستان سالکان»

سومین جلدکتاب"بوستان سالکان" روانه بازار نشر شد

تاکنون دو جلد از کتاب«بوستان سالکان» به زیور چاپ آراسته شده و به تازگی سومین جلد این اثر نیز روانه بازار نشر شده است. در این اثر که تالیف «صدرالدین سیدعلی خان مدنی» و ترجمه حسین صابری است؛ به شرح دعاهای سیزدهم تا بیست و دوم کتاب صحيفه سجاديه امام…
۱۳۹۹/۱۰/۱۳

صحيفه سجاديه نامى آشنا و گوهرى گران‌سنگ و سرچشمه‌‏اى اثرگذار در انديشه، اخلاق و معرفت است؛ اين كتاب از نخستين تأليف‌‏هاى اماميه و از ريشه‌دارترين آثار ارزشمند مكتب تشيع است که در گذر تاريخ پرشكوه خود، شرح‏‌هايى فراوان بر آن نوشته‌‏ شده و ترجمه‌هايى بسياری را در اختیار مخاطبان قرار داده است. از اين ميان، جامع‏ترين و مفصل‏ترين شرح بر صحيفه سجاديه، اثرى با عنوان «رياض السالكين فى شرح صحيفة سيدالساجدين(ع)» است؛ کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان» اثری از بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگردان فارسى این کتاب است كه همراه با دقت فراوان در متن و تحقيق در منابع و مآخذ انجام شده است.
تاکنون دو جلد از این کتاب به زیور چاپ آراسته شده و به تازگی سومین جلد این اثر نیز روانه بازار نشر شده است. در این اثر که تالیف «صدرالدین سید علی خان مدنی» و ترجمه حسین صابری است؛ به شرح دعاهای سیزدهم تا بیست و دوم کتاب صحيفه سجاديه امام زین العابدین(ع) پرداخته شده و متن دعا نیز همراه با ترجمه و شرح آن آورده شده است.
در بخش‌هایی از شرح دعای پانزدهم این کتاب شریف به موضوع «حسد» اشاره شده و آمده است:«گفته‌اند حسد در میان سه طایفه از مردم است؛ همسایگان بر سر خانه، شریکان در مورد کار و خویشاوندان در مورد نسب چرا که میان هر یک از افراد این گروه‌ها در آنچه یاد شد مباهات صورت می‌گیرد و به هم می‌نگرند و هر کس می‌کوشد بر دیگری برتری یابد».
«صدرالدین سیدعلی خان مدنی هندی شیرازی» از عالمان برخاسته از سلسله ارجمند سادات است که در پانزدهم جمادی‌الاولی سال 1052قمری در مدینه و به روایتی در مکه ولادت یافته است. وی در دوران جوانی به حیدرآباد رفته و از همان زمان در هند اقامت داشته تا پس از مدتی به مشهد و سپس اصفهان رفته و در همین شهر شرح صحیفه را به سلطان حسن صفوی اهدا کرده است. او سپس به شیراز رفته و در سال 1120قمری در همان شهر بدرود حیات گفته و در شاه‌چراغ به خاک سپرده شده است.»
 از دیگر آثار سیدعلی خان مدنی می‌توان به «انوار الربیع فی انواع البدیع»، «التذکرة فی الفوائد النادرة»، «الحدائق الندیة فی شرح الصمدیة»، «الدرجات الرفیعة فی طبقات الشیعة»، «الفرائد البهیة فی شرح الصمدیة»، «الکلم الطیّب و الغیث الصیّب»، «موضّح الرشاد فی شرح الارشاد فی النحو» اشاره کرد.
گفتنی است؛ سومین جلد از کتاب «بوستان سالکان؛ در شرح صحیفه سرور ساجدان (ع)» در 728 صفحه با شمارگان 400 نسخه از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی راهی بازار نشر شده است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید