به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد

توصیه‌ها و سخنان کوتاه پیامبر(ص) در کتاب«مدینة البلاغة فی خطب النبی(ص)»

نخستین جلد از کتاب «مدینة البلاغة فی خطب النبی(ص)» دربردارنده توصیه‌ها و سخنان کوتاه پیامبر(ص) به تازگی از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۱

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، این کتاب نخستین جلد از مجلدات چهارگانه «مدینة البلاغة خطب النبی(ص)» است که در آن بیشتر سخنان رسول خدا(ص) به جز روایات فقهی، از طریق شیعه و سنی آورده شده و در 7 باب خطبه‌ها، توصیه‌ها، اندرزها، نامه‌ها، مناظرات، دعاها و سخنان کوتاه سامان یافته است.
خواننده با مطالعه این اثر ضمن شناختن خدا و صفات او، پیامبر(ص) و نشانه حقانیت او را نیز می‌شناسد و از مبدا و معاد و آنچه در این جهان ناپایدار است شناخت به دست می‌آورد، همچنین مومن را از منافق و پایداران در دین را از ناکثین و قاسطین و مارقین تشخیص می‌دهد.
این اثر، مخاطب را از سرنوشت آسمان و زمین و دین و دنیا با خبر می‌کند، خدا را آنچنان که باید می‌شناسد و او را آنگونه که شایسته است می‌پرستد، تفسیر قرآن را همان‌گونه که نازل شده می‌شناسد و بیانش را چنان که پیامبر(ص) شرح داده می‌بیند.
گفتار پیامبر(ص) پس از مبعوث شدن، پس از رفتن به کوه صفا، انتخاب حضرت علی(ع) به عنوان برادر و جانشین خود، در هنگام تزویج فاطمه(س) و... همچنین خطبه این حضرت هنگام پراکنده شدن یارانش از پیرامون او در اُحد، آنگاه که مسلمانان در اُحد تار و مار شدند و... همچنین خطبه‌های پیامبر(ص) درباره فضیلت اهل بیت(ع) و دوست داشتن آنان از جمله مطالب این کتاب را تشکیل می‌دهد.
فقیه محدث شیخ موسی زنجانی این اثر را تالیف کرده و توسط شیخ ابراهیم انصاری، عبدالحسین انصاری زاهد، محمد حسن زبری قائنی و محمد رضا سیبویه تحقیق و تصحیح شده و کار ترجمه آن را نیز حمید رضا شیخی بر عهده داشته است.

 

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید