به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی صورت گرفت؛

انتشار کتاب«تاریخ و تشکیلات آستان قدس رضوی در عصر قاجار»

« تاریخ و تشکیلات آستان قدس رضوی در عصر قاجار» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و و روانه بازار نشر شده است.
۱۳۹۹/۱۱/۰۴

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی، پس از اینکه امام علی بن موسی الرضا(ع) در واپسین روز ماه صفر230 هجری قمری با نیرنگ مامون در سناباد از توابع شهر توس به شهادت رسید، این مکان به برکت وجود مضجع مطهر ایشان به مشهدالرضا مشهور شد. از آن زمان تاکنون با همه حوادث بسیاری که مشهد از سر گذرانده روز به روز به اعتبار این شهر افزوده شده است به گونه‌ای که بزرگترین شهر خراسان شد. در دوره صفوی به خصوص عصر شاه‌تهماسب و شاه عباس اول صفوی تشکیلات گسترده‌ای برای اداره حرم و موقوفات آن تشکیل شد.
درباره تاریخ مشهد و تشکیلات حرم مطهر تا کنون کتابها و مقالات بسیاری به رشته تحریر درآمده است؛ اما این تالیفات به خصوص در دوره‌های تاریخی به روش علمی و براساس اسناد آستان قدس رضوی، تحقیقی جامع و بایسته ارائه نداده‌اند، از همین‌رو بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی درصدد آمد در این حوزه به صورت دقیق و علمی به پژوهش بپردازد که کتاب«تاریخ و تشکیلات آستان قدس رضوی در عصر قاجار» یکی از آثار در این گستره است.
رضا نقدی نویسنده این اثر در خصوص مباحث اصلی و چگونگی فصل‌بندی این کتاب گفت: خوشبختانه درباره تاریخ و تشکیل حرم مطهر در دروه قاجار، اسناد فراوانی در دسترس است که در این پژوهش از آنها استفاده شده است همچنین به مدد دایره المعارف آستان قدس رضوی و انتشار دفاتر و کتاب‌های مرکز اسناد آستان قدس رضوی کار تدوین این اثر تا اندازه‌ای آسان شد.
وی تصریح کرد: تلاش شده چیزی از تاریخ و تشکیلات آستان قدس در عصر قاجار فروگذار نشود و کتابی جامع و فراگیر و  در عین حال مختصر و علمی تدوین شود؛ از همین رو این کتاب به چندین فصل تقسیم شده که هر کدام از این فصل‌ها می‌تواند کتابچه‌ای مستقل به حساب آید.
پژوهشگر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی افزود: این اثر در10 فصل به نقد و بررسی منابع و تحقیقات، تاریخ و تشکیلات آستان قدس رضوی، آستان قدس رضوی در دوره پادشاهان قاجار، تشکیلات خدمه حرم مطهر رضوی در دوره قاجار، تشکیلات بیوتات حرم رضوی، تشکیلات اداری و مالی آستان قدس رضوی، موقوفات در دوره شاهان قاجار، آداب و رسوم حرم رضوی، نقشه‌ها، تعمیرات و ساخت و سازهای حرم رضوی و مشاهیر مدفون در حرم رضوی می‌پزدازد.
نقدی ادامه داد: در این اثر به تعداد موقوفات آستان قدس رضوی در هر دوره از پادشاهی عصر قاجار پرداخته شده است؛ آقا محمدخان 2 موقوفه، فتحعلی‌شاه، 31، محمدشاه 36، ناصرالدین شاه 151، مظفرالدین شاه 24 و محمدعلی و احمدشاه 14 موقوفه بوده است.
این پژوهشگر ادامه داد: در پایان این کتاب منابع، ماخذ، جداول، نمودار، نقشه و تعدادی از متن اسناد و تصویر آنها و همچنین تصاویری از دوره قاجار که از حرم باقی مانده گنجانده شده است و علاوه بر آن در برخی از صفحات نیز عکس‌ها و اسنادی متناسب با موضوع استفاده شده است.

 

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید