رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد:

انتشار 60 اثر پژوهشی با محوریت سیدمرتضی(ره)

رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی از انتشار 60 اثر پژوهشی با محوریت سید مرتضی علم الهدی(ره) خبر داد.
۱۳۹۹/۱۲/۰۵

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود مرویان حسینی رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی ضمن اعلام این خبر عنوان کرد: در همین راستا امروزسه شنبه 5 اسفندماه نشست خبری آیین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی علم الهدی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: علی بن حسین بن موسی معروف به سید مرتضی علم‌الهدی محدث، فقیه، اصولی، متکلم، مفسر و ادیب در قرن 5 و 6 زندگی می‌کرد، وی حلقه وصل بین دوران شیخ مفید و شیخ طوسی است و از دانشمندان پر نفوذ شیعه بشمار می‌رود که به عقلانیت دینی و تفاهم و تقریب بین مذاهب اسلامی باورمند بوده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: مقام معظم رهبری در مورد سید مرتضی دو توصیه داشتند، نخست اینکه احیاء آثار ایشان کار ارزشمندی است و دوم اینکه تحلیل اندیشه و شخصیت سید مرتضی در موضوعات تاریخی و ریشه شناسی کار بایسته‌ای است.
وی افزود: در همین راستا، موسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث به اشراف آیت‌الله ری شهری قدم نخست را به عنوان یک کار مفصل پژوهشی به عهده گرفت و امروز ما 40 کتاب از سید و 20 کتاب درباره سید مرتضی که تحقیقات ارزشمندی است را در اختیار داریم.
حجت الاسلام مرویان حسینی اضافه کرد: با درخواست مجموعه دارالحدیث، تولیت آستان قدس رضوی موافقت کردند مرحله چاپ این آثار توسط بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی صورت گیرد، از همین روتمام آثار بازخوانی و اشکالات و ایرادات فنی و اعراب‌ها اصلاح شد و پس از آن توسط چاپخانه آستان قدس رضوی به چاپ رسید.
وی خاطر نشان کرد: نسبت به توصیه دوم مقام معظم رهبری، دفتر نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم، بیش از 40 نشست علمی را با برجستگان حوزه و دانشگاه درباره افکار، اندیشه، شخصیت و دوران زندگی و همچنین مسائل فکری و اندیشه سید و آثار ایشان توسط اندیشمندان برگزار کرد.
رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: چاپ60 اثر و برگزاری 40 نشست، ثمره همکاری بنیاد پژوهشهای اسلامی و موسسه علمی و  فرهنگی دارالحدیث است که تقدیم به نخبگان، محققان و اندیشندان می‌شود.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید