به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

انتشار کتاب «مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث در سده‌های نخست هجری»

کتاب «مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث در سده‌های نخست هجری» به تازگی از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازر نشر شده است.
۱۳۹۹/۱۲/۰۵

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، روابط مسیحیت و اسلام در طول تاریخ، فراز و فرود چشمگیری داشته است، پس از ظهور اسلام، مسلمانان بیشتر با فرقه‌های مسیحی ارتباط یافتند.
در طول 5 سده نخست هجری، هم متکلمان مسیحی آثار متعددی در دفاع از باورهای تثلیثی خود نوشتند و هم نویسندگان مسلمان رساله‌های چشمگیری در رد و انکار آموزه‌های تثلیثی مسیحیان به نگارش درآوردند.
در نتیجه 5 سده نخست هجری یکی از دوره‌های طلایی و تکرار نشدنی در تاریخ روابط مسیحیت و اسلام به شمار می‌آید. از جنبه‌های قابل توجه رابطه دو دین در سده‌های مزبور این است که مدافعان مسیحی کوشیدند باورهای تثلیثی را در قالب روش‌های کلامی مسلمانان به ویژه معتزله تبیین کردند.
کتاب «مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث در سده‌های نخست هجری»، در سه فصل با عناوین «عقیده تثلیث در مسیحیت؛ پیش از اسلام»، «مسیحیت در جهان اسلام» و «تثلیث در نگاه متکلمان مسیحی و مسلمان» تهیه و تدوین شده است.
مسیحیت رسمی، مسیحیت‌های ورود مسیحیت غیر رسمی، ورود مسیحیت به عربستان، نگاه مورخان اسلامی به مسیحیت و تثلیث، رویکرد ملل و نحل‌نویسان نسبت به مسیحیت و تثلیث، نوع دفاع مسیحیان جهان اسلام به ظهور اسلام، اشکالات متکلمان اسلامی به تثلیث، نقدهای متکلمان مسلمان به رابطه جوهر و اقانیم و... برخی از موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.
در بخشی از این کتاب آمده است: عقیده تثلیث نه در اناجیل رسمی و نه در اناجیل غیر رسمی و  همچنین نه در آثار مرتبط با دوره رسولان، به صراحت مورد اشاره قرار گرفته است؛ اما بعدها پدران کلیسا مباحثی را درباره ارتباط اقانیم با یکدیگر و الوهیت عیسی(ع) مطرح کردند، در مقام مقایسه بین متکلمان مسیحی و مسلمان باید گفت خیلی از نویسندگان مسیحی متکلم عقل گرا به معنای واقعی کلمه نبوده‌اند و تنها عمار به طرز چشمگیری توانسته است از مفاهیم و روش‌های کلامی و منطقی استفاده کند.
گفتنی است، این کتاب که در شمارگان 200 نسخه و قطع وزیری تهیه و تدوین شده است، توسط ولی عبدی نگاشته شده و کار ویراستاری آن را سید جلال قیامی میرحسینی بر عهده داشته است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید