به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «سفینة البحار و مدینةالحکم و الآثار»(جلد2) تجدید چاپ شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «سفینة البحار و مدینةالحکم و الآثار»(جلد2) تجدید چاپ شد.
۱۳۹۹/۱۲/۱۸

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب‌ حاضر فهرست‌ موضوعی‌ و مفصّلی‌ از بحارالانوار مرحوم‌ مجلسی‌است‌ که‌ به‌ شیوه الفبایی‌ تنظیم‌ شده‌ است‌.
تقویم‌ نص‌، تطبیق‌ با بحار جدید و تبدیل‌ رموز به‌ اعداد، استخراج‌ مصادرسفینه‌، آوردن‌ مصادر بحار در پاورقی‌ سفینه‌، تکمیل‌ نصوص‌ ناقص‌، تصحیح معلومات‌ تاریخی‌، تخریج‌ آیات‌ و احادیث‌، شرح‌ الفاظی‌ که‌ نیاز به‌ شرح‌ دارد وترجمه‌ اعلامی‌ که‌ مرحوم‌ مؤلف‌ ذکری‌ از آنان‌ به‌ بیان‌ نیاورده‌ است‌، از جمله‌ویژگیهای‌ این‌ اثر است‌.
«سَفینَةُ البِحار و مَدینَةُ الحِکَمِ و الآثار مَعَ تَطبیقِ النُّصوصِ الواردَة فیها عَلی بِحارِالأنوار» معروف به سفینة البحار، یکی از جوامع حدیثی شیعه نوشته شیخ عباس قمی است که با هدف ارائه فهرستی موضوعی و مرتب شده بر اساس الفبا، احادیث کتاب بحار الانوار مجلسی را در بیش از ۱۷۰۰ موضوع، دسته‌بندی کرده است.
چنانکه محدث قمی در مقدمه کتاب آورده، بسیاری از مطالب بحارالانوار در جای مناسب خود ذکر نشده، به همین دلیل به تالیف این مجموعه پرداخت تا پژوهشگران را در رسیدن به مقصود یاری کند.
موضوعات کتاب به ترتیب حروف الفبا و بر اساس ماده و ریشه ثلاثی مجرد موضوع مرتب شده است. خواننده به آسانی می‌تواند به بیش از ۱۷۰۰ موضوع دست یابد که هر کدام شامل مدخل‌های گوناگون و متعددی هستند.
این اثر گزیده‌ای از بحارالانوار است که نویسنده آن کوشیده دستیابی به روایات را برای مراجعان آسان سازد. یکی از ویژگی‌های مهم «سفینة البحار» آن است که مؤلف در یک موضوع به همان باب اکتفا نکرده و نکات مرتبط با موضوع مرتبط را از سراسر بخش‌های دیگر یافته و ارجاع داده است.
در نگارش عناوین، تعبیر شناخته‌شده‌تر ذکر شده است؛ اگر اسم شخصی مشهور بوده، همان ذکر شده و اگر کنیه یا لقب مشهور بوده، اسم نیامده است، به عنوان نمونه چون کنیه حارث بن سعید معروفتر بوده، شرح حال او در ذیل ابوفراس الحمدانی آمده است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید