از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

دومین جلد از کتاب «تجلی دیدگاه‌های سیدمرتضی در پایان‌نامه‌ها» منتشر شد

دومین جلد از کتاب «تجلی دیدگاه‌های سیدمرتضی در پایان‌نامه‌ها» به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
۱۴۰۰/۰۳/۱۳

به گزارش روابط عمومی بنیاد بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، این اثر دربردارنده پایان‌نامه‌هایی با موضوعات کلامی، فقهی، اصولی، ادبی، تاریخی و اجتماعی، کتابشناسی، زندگینامه و نقد دیدگاه‌های سیدمرتضی است.
مبانی هدایت و ضلالت از دیدگاه سیدمرتضی علم الهدی و فخرالدین رازی امام المشککین، مقایسه آراء سیدمرتضی و علامه طباطبایی در باب عصمت انبیاء، مکتب‌شناسی فقهی شیخ مفید و سیدمرتضی، تطبیق نظرات اصولی سیدمرتضی و شیخ طوسی، بررسی و ترجمه و تحلیل غزلیات سیدمرتضی، اوضاع مدارس شیعی در چهار قرن اول هجری و... از موضوعات پایان‌نامه‌هایی است که در این اثر گردآوری و تدوین شده است.
یکی از مهم‌ترین آثار سیدمرتضی که به خوبی نشان از آگاهی گسترده او در شاخه‌های مختلف علم دارد، کتاب «غرر الفوائد و درر القلائد» است که به «الامالی» شهرت یافته است، نویسنده در این کتاب، علاوه بر توجه به شاخه‌های مختلف علوم دینی، همچون: تفسیر، حدیث و... اهتمام ویژه‌ای نیز به فنون ادبی و از آن میان علم بلاغت و به خصوص فن کنایه داشته است. بخشی از پایان‌نامه‌ای با عنوان «بررسی کنایه و انواع آن در امالی شریف مرتضی» به این موضوع می‌پردازد.
در این اثر خلاصه و چکیده‌ای از پایان‌نامه‌ها با محوریت دیدگاه‌های سیدمرتضی همراه با اسامی دانشجویان و اساتید راهنما آورده شده است.
کتاب «دیدگاه‌های سیدمرتضی در پایان‌نامه» توسط محمدمهدی خوش‌قلب بازبینی و ویرایش شده و محمدصادق خوش‌قلب کار نمونه خوانی این اثر را بر عهده داشته است.
این اثر در شمارگان 400 نسخه و در قطع وزیری تهیه و تدوین شده و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرا گرفته است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید