عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مطرح کرد:

تحقق تمدن اسلامی در سایه جهان‌بینی توحیدی و تفکر ناب و عمیق اسلامی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: تمدن اسلامی در سایه جهان‌بینی توحیدی و تفکر ناب و عمیق اسلامی تحقق می‌یابد.
۱۴۰۰/۰۳/۳۱

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، موسی نجفی؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ویژه‌برنامه توحیدخانه که از شبکه 4 سیما پخش شد، گفت: بحث تمدن برداشت‌های مختلفی در اندیشه‌های غربی، مولفین معاصر و متفکران مسلمان دارد.
وی ابراز کرد: چیزی که همانند نخ تسبیح روایت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و..  را به هم متصل می‌کند تمدن است.
نجفی ابراز کرد: متاسفانه برخی از فرق اسلامی همچون داعش، سلفی و... با گرایشات تکفیری شیعه و غیر خود را از بیرون اسلام مورد نقد قرار می‌دهند که خشونت شکل می‌گیرد.
وی ادامه داد:  وقتی از تمدن صحبت می‌کنیم باید حالت تقریبی داشته باشد نه تکفیری و ایرادی ندارد که تمدن‌ها با هم رقابت داشته باشند.
وی با بیان اینکه نزدیکترین واژه به تمدن فرهنگ است، گفت: تمدن جلوه مادی فرهنگ است؛ ابتدای راه تمدن، فرهنگ است و این فرهنگ وقتی بالنده می‌شود و عمق پیدا می‌کند تبدیل به تمدن می‌شود. 
نجفی خاطر نشان کرد: هر فرهنگی ظرفیت تمدنی‌شدن ندارند، برخی از فرهنگ‌های ابتدایی فاقد ظهور اجتماعی‌اند و برخی از فرهنگ‌ها نیز عالی بوده و همچون هسته‌ای هستند که ریشه می‌دوانند، درخت می‌شوند و میوه می‌دهند، این میوه‌ها فرهنگ را بالنده می‌کند.
وی با بیان اینکه میوه فرهنگ علوی تمدن علوی است، گفت: تمام تاریخ بشر تاریخ غرب نیست، بلکه بخشی از تاریخ بشر است؛ تاریخ بشر را به سه دوران عصر باستان، قرون وسطی و عصر جدید تقسیم می کنند، اما در واقع قرون وسطی معنا ندارد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد: سه مرحله برای تحقق آرمان‌شهر اسلامی وجود دارد؛ مرحله اول اینکه باید مردم یک جامعه دین اسلام را پذیرفته باشند و مناسبات فردی خود را بر اساس موازین اسلام برقرار کنند.  مرحله دوم نظام سیاسی اسلامی است به این معنی که روابط اجتماعی و قوانین حکومتی بر اساس اسلام تنظیم شود و حاکمان خود را ملزم به رعایت دین در سطح احکام بدانند. مرحله سوم که همان تمدن اسلامی است در سایه جهان‌بینی توحیدی و تفکر ناب و عمیق اسلامی بناگذاری می‌شود. 
غلامرضا جلالی مدیر گروه سادات و مفاخر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، نیز در ادامه این ویژ‌ه‌برنامه با بیان اینکه دانش تمدن جزء ابردانش‌هاست، اظهار کرد: این ابردانش یک سری حوزه‌های مطالعاتی دارد که دستاوردهای علمی دارند و می‌توانند در مجرای دانش تمدنی قرار گیرند.
وی عنوان کرد: متاسفانه تا کنون به هیچ دانشی نتوانستیم دست پیدا کنیم هر چند حوزه‌های مطالعاتی بسیاری داریم اما دانشی که بتواند اثر بخش باشد وجود ندارد و فاقد جامعه کاملی هستیم که تمام ابعاد هستی آن با هم تطبیق داشته باشد.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید