عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی(ره) مطرح کرد:

تفاوت بین مفاهیم اجتماعی دوره مدرن با عصر امام رضا(ع)

عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی(ره) گفت: باید بین مفاهیم اجتماعی دوره مدرن با مفاهیم اجتماعی عصر امام رضا(ع) تفاوت قائل باشیم.
۱۴۰۰/۰۳/۳۱

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی الهی خراسانی؛ عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی(ره) در دهمین نشست از سلسله نشست‌های پنجمین همایش علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها» با موضوع «عصری‌سازی سیره اجتماعی امام رضا(ع)؛ ضوابط و موانع» که به همت نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد عنوان کرد: توجه به استمرار و تکرار فعل امام رضا(ع) که می‌توان آن را به عنوان سیره مطرح کرد از نکاتی است که در عصری‌سازی مهم بوده و باید به آن توجه کرد. 
وی اظهار کرد: مباحث مربوط به سیره منحصر در فعل امام نیست بلکه می‌توان مواجهه‌های سلبی و سکوت امام و همچنین موافقت نکردن‌ها با برخی دیدگاهها را نیز جزء سیره اجتماعی امام به حساب آورد.
حجت الاسلام والمسلمین خراسانی تصریح کرد:  قید اجتماعی‌بودن و نسبت آن با سیره نباید به عنوان یک قلمرو خاص از افعال امام در نظر گرفته شود، بلکه باید به عنوان وجهی از مجموع افعال امام مانند افعال عبادی، اقتصادی و... مد نظر قرار گیرد.
وی همچنین با بیان اینکه برای کشف ضوابط اجتماعی بودن یک فعل باید کارکردها، علل و شرایط فعل را در نظر بگیریم، گفت: حجیت ضوابط سیره اجتماعی را باید به صورت مجموعه‌ای در نظر بگیریم. برای نمونه  در قضایای شخصیه باید چندین قضیه کنار هم باشند تا بتوانیم آن را تعمیم دهیم و یک ضابطه بسازیم.
این محقق و مدرس خارج فقه  و اصول در ادامه به موانع عصری‌سازی در زمان ما اشاره کرد و گفت: این موانع  در سه حوزه مفهومی، روانی و افراط و تفریط تعریف می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: باید بین مفاهیم اجتماعی دوره مدرن با مفاهیم اجتماعی عصر امام رضا(ع) تفاوت قائل باشیم و محقق نباید تجربه شخصی و  اجتماعی خود را به سیره امام رضا(ع) تحمیل کند چنان که تحلیل‌های ارائه شده از سیره در کشورهای ایران و لبنان و عراق متفاوت بوده است.
عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی(ره) همچنین یکی از موانع را افراط و تفریط استفاده از دستاوردهای مدرن، برشمرد و گفت: می‌توان دستاوردهای مدرن علوم اجتماعی را  به عنوان سوال و پرسش از سیره مطرح کرد.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید