در نشست علمی «ولایت امر، اهمیت، ضرورت و مسئولیت» مطرح شد:

طبق کلام امام رضا(ع) امامت اساس اسلام بارور است

نشست علمی «ولایت امر، اهمیت، ضرورت و مسئولیت» با حضور جمعی از پژوهشگران در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
۱۴۰۰/۰۴/۰۱

به گزارش روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی، در این نشست، عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه براساس کلام امام رضا(ع) امامت اساس اسلام بارور و شاخه‌ی بلند آن است، تاکید کرد: بر اساس روایات امام رضا(ع) امام، حلال خدا را حلال و حرام خدا را حرام می‌شمرد و آن را تحقق می‌بخشد و همچنین حدود الهی را به پا می‌دارد. از سوی دیگر از دین خدا دفاع می‌کند و به سوی راه پروردگارش به وسیله‌ی دانش و اندرز نیکو و دلیل رسا و محکم دعوت می‌کند.

آیت الله سید احمد حسینی خراسانی با اشاره به اینکه یکی از احادیث حیرت‌آور و جامع حضرت رضا(ع) در موضوع امامت، حدیث «سلسلة الذهب» است، اظهار کرد: بنا بر اعتقاد برخی از مشایخ بزرگ اسلام از جمله شیخ صدوق و شیخ کلینی برای این متن سندی لازم نیست ارائه دهیم، چرا که گفته امام معتبر و قابل اهمیت است. این حدیث واضح‌ترین و اساسی‌ترین سخنان امام علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا(ع) در بحث امامت و ولایت است، که براساس آن که وصول به مقام توحید که از آن به «لا اله الا الله» تعبیر ‌‏شده، انسان را در عصمت و مصونیت وارد می‌کند و وصول به این مقام بدون عبور از ولایت که معنای مرآتی خدا است، ممکن نیست.

وی اظهار کرد: علاوه بر حدیث سلسلة الذهب در کلمات گهربار امام ثامن الحجج(ع) به کرات تاکید ویژه بر مساله امامت دیده می‌شود. برای مثال می‌توان به حدیثی از عبدالعزیز بن مسلم نقل شده که در آن طی گفتگویی حضرت رضا(ع) مسئله ولایت امامت را تشریح کرده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: برحسب کلام امام رضا(ع) برای امامت، شئون فراوانی از جمله زعامت مسلمانان، صیانت از دین، عزت و آبروی مسلمانان آمده و امامت زمام دین، مایه نظام مسلمانان، صلاح دنیا و عزتمندی مؤمنان است. کسی که بخواهد مقام امامت را برگزیند، باید کسی باشد که خداوند او انتخاب کرده است.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) مبنی بر اینکه خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را زنده کند، یادآور شد: اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) در جامعه با دادن شعار محقق نمی‌شود، بلکه باید آموزه‌های اسلامی و رضوی را در زندگی به کار بست. هم چنین باید جلسات و حلقه‌های حدیث خوانی ایجاد و در آن آموزه‌های اهل بیت(ع) آموزش داده شود.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید