به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

کرسی ترویجی «خود حرمتی و احساس زندگی عوامل و شاخص‌ها» برگزار شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، کرسی ترویجی «خودحرمتی و احساس بزرگی؛ عوامل و شاخص‌ها» برگزار شد.
۱۴۰۰/۰۴/۰۱

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین رضا وطن دوست پژوهشگر گروه اخلاق بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، در این کرسی ترویجی به تبیین موضوع «خودحرمتی و احساس بزرگی؛ عوامل و شاخص‌ها» پرداخت.
وی ابراز کرد: این موضوع برگرفته از کتابی با عنوان «سلسله مباحث و عوامل انسان با خود» است که این کتاب نیز کلان پروژه‌ای است که در دستور کار گروه اخلاق بنیاد پژوهشهای اسلامی قرار دارد.
این پژوهشگر ابراز کرد: این کلان پروژه در سه جلد با عناوین «انسان و خود حرمتی»، «نفس و خود ارزیابی مسئولانه» و «معرفت نفس و خودیابی واقع بینانه» منتشر خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه انسان مسئولیت‌های بسیاری بر عهده دارد، گفت: انسان در برابر خدا، دیگران و خود مسئولیت دارد و در این میان مسئولیتی که کمتر به آن توجه شده، وظایف نسبت به خویشتن خویش است. 
حجت الاسلام وطن دوست، ادامه داد: در این کلان پروژه مسئولیت انسان نسبت به خود پررنگ‌تر شده است و به این نکته اشاره دارد که وظایف هر کس نسبت به خود چیست و چه مسئولیتی دارد.
 وی به عوامل و شاخص‌هایی که منجر به کرامت، احساس بزرگی و حفظ عزت نفس می‌شود و معیارهای خودحرمتی اشاره کرد و گفت: ایمان و رشدیابی یکی از راه‌های حفظ عزت نفس است و در واقع کسی که ایمان داشته باشد به رشد وکمال می‌رسد.
پژوهشگر گروه اخلاق بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در بخشی از سوره بقره آیه 186 آمده است: «ایمان به من بیاورند تا رشد یابند» که این آیه نشان می‌دهد، ایمان و رشد یابی لازم و ملزوم یکدیگرند و انسان در صورت داشتن ایمان به رشد و کمال می‌رسد.
وی خاطر نشان کرد: آیه دیگری نیز در سوره انفال آیه 55  قرآن به این نکته اشاره دارد و می‌فرماید: «بدترین جانوران نزد خدا کسانی هستند که کافر شدند و ابدا ایمان نخواهند آورد».
حجت الاسلام و المسلمین وطندوست، با بیان اینکه اطاعت‌پذیری و عزت خواهی از دیگر عواملی است که منجر به رسیدن کرامت انسان می‌شود، یادآور شد: امام علی(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «عبودیت برای عزت یابی است» و در قرآن کریم نیز آمده است: «اگر خدا را اطاعت کردی و تقرب جستی عزت الهی به تو نیز سرایت می‌کند».
وی بیان کرد: تقرب‌یابی نشان از کمال انسان است و نیاز به مراحلی دارد که یکی از آنها داشتن عمل نیک است؛ کسی که امید داشته باشد به لقاء خدا نائل آید، باید عمل صالح انجام دهد.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید