پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی:

صبر یکی از اصول حاکم بر زندگی انبیاء الهی است

پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی صبر را یکی از اصول حاکم بر زندگی انبیاء، اهل بیت(ع) و مؤمنین دانست و گفت: صبر از واژگان پر تکرار قرآن است که مؤمنان و پیامبر(ع) را به داشتن آن سفارش می‌کند.
۱۴۰۰/۰۴/۰۱

به گزارش اداره روابط عمومی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نوری کوهبنانی پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، در نشست «صبر و شکیبایی در زندگی و بیان امام هشتم(ع)» که در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: صبر از اصولی است که علاوه بر اینکه اهل بیت(ع) آن را رعایت می‌کنند مؤمنان را نیز به داشتن آن توصیه و سفارش می‌کنند.
وی با بیان اینکه صبر نسبت به ایمان همانند نسبت سر به بدن است، گفت: صبر از حیث لغت به معنای حبس است و حبس در ظاهر به معنای زندان است، اما صبر برای یک فرد به معنای کنترل،  مهار خود و خود نگهداری است که معنای عام دارد.
این پژوهشگر در ادامه با اشاره به مضمون آیه  177 سوره بقره، گفت: در این آیه آمده است: «وَالصَّابِرِينَ فِي الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ».«و نیز نیکوکار آنانند که با هر که عهد بسته‌اند به موقع خود وفا کنند و در حال تنگدستی و سختی و هنگام کارزار صبور و شکیبا باشند. کسانی که بدین اوصاف آراسته‌اند به حقیقت راستگویان و آنها به حقیقت پرهیزکارانند».
حجت‌الاسلام کوهبنانی ادامه داد: «بأسا» به معنی صبر و پایداری در حال فقر و محرومیت و نداری، «ضراء» به معنای صبر و شکیبایی در هنگام بیماری و درد و «حین البأس» نیز به معنای صبر و پایداری در جنگ با دشمن است.
وی با اشاره به حدیثی از امام هشتم(ع) گفت: «مؤمن باید سه خصلت را از خدا، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) فرا گیرد، که یکی از ویژگیهای بارز امامت صبوربودن و شکیبایی در برابر مشکلات است، از همین رو مؤمنان نیز باید از این بزرگوار تأسی کرده و الگو بگیرند.
پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهشهای اسلامی ریشه و اساس صبر را ایمان و یقین به خدا دانست و گفت: صبر ثمره و نتیجه یقین است.
وی در ادامه به تحلیل موضوع «صبر و شکیبایی در زندگی و بیان امام هشتم(ع)»  اشاره کرد و گفت: امام رضا (ع) در 8 مورد صبر و مقاومت کردند؛ در برابر فتنه واقفیه، در اثبات این که امام جواد(ع) فرزند ایشان است، در اثبات و تثبیت امامت امام جواد(ع)، صبر و پایداری امام هنگامیکه از اهل بیتشان جدا شدند و به خراسان سفر کردند، در سفر به مرو و در بین راه آگاه ساختن مردم، در برابر حیله‌های گوناگون مامون، صبر و مقاومت امام رضا(ع) در برابر اعتراض علویان و صبر و پایداری در مناظرات با علماء مختلفی که مأمون برای آن حضرت تشکیل دادند و همچنین صبری که در فرمایشات و احادیث حضرت به عنوان یک سنت بیان شده است.
حجت الاسلام کوهبنانی تصریح کرد: حدیثی از امام رضا(ع) در خصوص صبر با این مضمون نقل شده است:«کسی که از خداوند درخواست بهشت کند اما بر سختی‌ها و مشکلات پایداری نکند خودش را به سخره گرفته است».
وی بیان کرد: انسان با صبر و تلاش و استقامت و پایداری به موفقیت دست پیدا می‌کند؛ پس لازم است ما نیز به تأسی از سیره انبیاء الهی صبر در امور را پیشه زندگی خود کنیم.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید