به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «تاریخ تحلیل روزنامه‌ها، مجله‌ها و سالنامه‌های خراسان» منتشر شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، دومین جلد از کتاب «تاریخ تحلیل روزنامه‌ها، مجله‌ها و سالنامه‌های خراسان » منتشر شد.
۱۴۰۰/۰۴/۰۵

به گزارش اداره روابط عمومی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، نشریات ادورای از منابع مهم اطلاع‌‌رسانی و رشد دانش در جهان امروزی محسوب می‌شود و این وظیفه آرشیوهای مطبوعاتی است تا با شناسایی، سازماندهی و اطلاع‌رسانی آنها مسئولیت ذاتی خود را به انجام برسانند.
خراسان یکی از مهم‌ترین قطب‌های روزنامه‌نگاری در ایران بشمار می‌رود و آرشیو مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آرشیوی کشور بیشترین مطبوعات چاپ شده کشور را دارد.
کتاب «تاریخ تحلیل روزنامه‌ها، مجله‌ها و سالنامه‌های خراسان» به معرفی 83 عنوان نشریه چاپ خراسان در دوره پهلوی می پردازد که در تاریخ 53 ساله حکومت خاندان پهلوی از سال 1304 تا 1357 منتشر شده است؛ این نشریات شامل روزنامه  و مجله است.
شاخصه اصلی در معرفی نشریات، ارزش آنها از جهت قدمت، اهمیت موضوعی و تاثیرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن‌ها بوده است و هدف اصلی از انتشار کتاب حاضر، شناساندن جریان روزنامه‌نگاری خراسان، معرفی موجودی نشریات این سازمان به پژوهشگران و مقایسه آرشیو نشریات آستان قدس رضوی با موجودی‌های سایر مراکز آرشیوی کشور است.
در تنظیم جلد نخست این اثر سعی شده رویکردی محتوانگر به نشریات چاپ خراسان در دوره قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته باشد، این کتاب مرجع راهنمایی برای محقق در استفاده بهتر از متن نشریات است و نمایه‌ای است که شیوه عملکرد و ویژگی خاص هر نشریه را به خواننده منتقل می‌کند.
ابراهیم حافظی نویسنده جلد دوم این کتاب می‌گوید: در این اثر به معرفی توصیفی و تحلیلی 47 عنوان روزنامه و هفته نامه و 36 عنوان مجله  پرداخته شده که به اصل نسخه‌های آن در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی دسترسی داشته ایم که البته 58 عنوان مجله و هفته‌نامه دیگر نیز بر اساس فهرست‌های مطبوعاتی شناسایی شده که یا نسخه‌ای از آنها دیده نشده و یا در آرشیوهای دیگر ایران موجود است و در جلد 3 به مشخصات آنها اشاره می‌شود.
این کتاب در یک بخش با عنوان «مطبوعات عصر پهلوی(دوره رضا شاه تا پایان سلطنت محمد رضا شاه) و دو فصل با عناوین «روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها مشهد در دوره پهلوی» و «مجله‌های مشهد در دوره پهلوی» سامان یافته است.
در این کتاب به مشخصات نشریات، شرح حال مؤسس، تاریخچه نشریه و ویژگیهای مهم نشریه پرداخته شده است.
کتاب «تاریخ تحلیل روزنامه‌ها، مجله‌ها و سالنامه‌های خراسان»، در شمارگان 400 نسخه و در قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتابخوانی قرار گرفته است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید