به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «رویکرد فرارشته‌ای به برنامه درسی آموزش عالی» روانه بازار نشر شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «رویکرد فرارشته‌ای به برنامه درسی آموزش عالی» روانه بازار نشر شد.
۱۴۰۰/۰۴/۱۲

به گزارش اداره روابط عمومی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، رویکرد فرارشته‌ا‌ی به تعامل بین رشته‌ها، میان رشته‌ها و فراتر از رشته‌های متفاوت تخصصی اهتمام می‌ورزد و هدف رویکرد فرارشته‌ای درک جهان کنونی است که یکی از لوازم آن «وحدت شناخت» است که هدف انحصاری آن «حل مشکل از رهگذر همگرایی و انسجام‌بخشی به رشته‌های علمی و ترکیب آن‌ها با یکدیگر است.
رویکرد فرارشته‌ا‌ی در دهه‌های اخیر عاملی نوپدید در تحول نگاه سنتی به بدنه رشته‌های دانشگاهی به شمار می‌رود. این رویکرد با بینش و چشم‌اندازی نو، پژوهشگران و فعالان عرصه آموزش، پژوهش و مطالعات برنامه درسی آموزش عالی را نسبت به محدودیت‌ها و ضعف‌های باقی ماندن در چارچوب مرزهای رشته‌ای آگاه ساخته و در پرتو سایر رویکردهای همکاری رشته‌ای، به آنان جسارت عبور از این مرزها را بخشیده است.
در کتاب «رویکرد فرارشته‌ای به برنامه درسی آموزش عالی» به تبیین بنیان‌های نظری، مختصات و ویژگیهای فنی رویکرد فرارشته‌ای به برنامه درسی دانشگاهی و مباحثی در خصوص چگونگی عزیمت از رویکرد رشته‌ای به فرارشته‌ای و همچنین ارائه دستورالعمل‌های مشخص برای عزیمت از رویکرد رشته‌ای به فرارشته‌ای در برنامه درسی دانشگاهی ایران پرداخته شده است.
کتاب حاضر درصدد است، افزون بر تبیین و تنقیح مفاهیم، دیدگاه‌ها و الگوهای رویکرد فرارشته‌ای به برنامه درسی دانشگاهی، ادبیات این حوزه دانشی در ایران را غنی‌تر ساخته و تلخیص خوبی به مخاطبان ارائه دهد، همچنین در نظر دارد راهکارها و دستورالعمل‌هایی هر چند موجز برای عملیاتی کردن طراحی، تدوین، اجرا و ارزشیابی، برنامه درسی فرارشته‌ای در نظام آموزش عالی ایران ارائه کند.
کتاب «رویکرد فرارشته‌ای به برنامه درسی آموزش عالی» در 9 فصل به تبیین موضوعاتی همچون، رویکرد رشته‌ای، برنامه درسی تلفیقی، رویکرد فرارشته‌ای، تحلیل و نقد رابطه بین رویکردهای تکثر رشته‌ای، تحلیل برنامه درسی آموزش عالی با رویکرد فرارشته‌ای و وضعیت برنامه درسی فرارشته‌ای در نظام آموز ش عالی ایران می‌پردازد.
این کتاب به قلم امین بابادی نگاشته شده و در شمارگان 300 نسخه در قطع وزیری تهیه و تدیون شده و در اختیار کتاب دوستان قرار گرفته است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید