به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

نشست علمی حق(حق الناس) از منظر فقه، حقوق و اخلاق برگزار شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، اولین و دومین جلسه از "نشست علمی حق(حق الناس) از منظر فقه، حقوق و اخلاق" برگزار شد.
۱۴۰۰/۰۴/۲۲

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، آیت الله حسینی خراسانی؛ نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری در این نشست با اشاره به مضمون حدیثی از امام جواد(ع) اظهار کرد: بخش عظیمی از اختلافات و بروز مشکلات به خاطر این است که افرادی غیر متخصص و جاهل در خصوص مسائل علمی و دینی اظهار نظر می‌کنند.
وی ابراز کرد: از این حدیث صدها اصل و قاعده برای مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و.... می‌توان استخراج کرد و در زندگی به کار بست.
آیت الله حسینی، همچنین به موضوع حق‌الناس از منظر ابواب مختلف فقهی اشاره کرد و گفت: برای پرداختن به این موضوع ثبوت و سقوط حق باید مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در خصوص این مسئله که اگر مال حرامی با مال حلال مخلوط شود به گونه‌ای که مقدار و صاحب آن مشخص نباشد، حکم چیست؟ اگر مال حرامی با مال حلال مخلوط شود قطعا حقی ضایع شده است و برای پاک کردن آن مال باید به اذن حاکم شهر و یا مرجع تقلید بخشی از مال را به فقرا ببخشیم.
نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بحث حقوق بشر یکی از موضوعات بسیار مهم و قابل بحث فقهاست؛ ابن ابی الحدید شارح کتاب نهج البلاغه در زمان خود این مسئله را مطرح کرده است و بحث حقوق بشر در فرهنگ ما سابقه طولانی دارد.
وی همچنین افزود: خواجه نظام الملک طوسی که معاصر با ابوعلی سینا بوده و وزیر دانشمند و فرهیخته دو تن از شاهان دوره سلجوقیان نیز به شمار می‌رود در کتاب «سیاست نامه» خود مبحث حق الناس را بیان کرده است که امروزه باید مورد توجه قرار گیرد؛ یکی از مباحث مطرح شده در این کتاب این است که نباید فردی دارای چند شغل باشد در حالیکه افرادی بدون شغل در جامعه زندگی می کنند.
آیت الله حسینی همچنین خاطر نشان کرد: ابوعلی سینا در کتاب «شفا» نیز به این مسئله اشاره داشته است که نباید فردی عاطل و باطل باشد بلکه باید از تمام نیروها بهره برد و در واقع این حق مردم است.

گفتنی است "نشست علمی حق(حق الناس) از منظر فقه، حقوق و اخلاق" یک دوره 12جلسه ای است که روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه هرهفته با حضور محققان حوزه و دانشگاه و سخنرانی آیت الله حسینی خراسانی؛ نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری(از ساعت 11تا12) در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهشهای اسلامی برگزار می‌شود. علاقمندان به حضور مجازی نیز می‌توانند با مراجعه به لینک وبیناری به آدرس webinar.aqr.ir/bnd از مباحث مطرح شده بهره‌مند شوند.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید