یکی از پایه‌های تربیت اجتماعی معرفت است

مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) یکی از پایه‌های اصلی تربیت اجتماعی را معرفت الله دانست

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد جواد نظافت در نشست تخصصی «اصول تربیت اجتماعی در سیره و کلام امام علی(ع)» که ظهر امروز به همت گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی…

۱۴۰۰/۰۵/۰۶

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد جواد نظافت در نشست تخصصی «اصول تربیت اجتماعی در سیره و کلام امام علی(ع)» که ظهر امروز به همت گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قالب وبینار برگزار شد، بحث تربیت اجتماعی را از مباحث مغفول در جامعه ذکر کرد.
وی در تعریف تربیت اجتماعی گفت: ما در تربیت اجتماعی به دنبال این هستیم انسان‌ها به نحوی رشد یابند که بتوانند در ارتباط با سایر انسان‌ها و حوادث، رفتاری متعادل، معقول و معنوی داشته باشند اما برای رسیدن به این مهم نیازمند چند پیش‌نیاز هستیم.
حجت‌الاسلام نظافت اولین پیش‌نیاز را باور به اجتماعی بودن دین اسلام دانست و ابراز کرد: تربیت جامعه به معنای شکوفا کردن تمام ابعاد انسان است و با توجه به اینکه انسان موجودی آزاد آفریده شده دامنه مسئولیت‌هایش نیز گسترده است.

پیوند عبادت و تقوا با اجتماع
وی همچنین در ادامه با بیان اینکه رابطه عبادت، تقوا و عبودیت با اجتماع و عقلانیت گره خورده است، گفت:
تربیت توحیدی از دیگر پیش نیازهای تربیت اجتماعی است؛ به این معنا که تربیت اجتماع باید با تربیت توحیدی همراه باشد.
مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) به روابط بدون تکلف به عنوان دیگر پیش نیاز تربیت اجتماعی اشاره و بر این نکته تاکید کرد بسیاری از مشکلات ما در واقع به خاطر ریای اجتماعی است نه ریای عبادی.
وی با اشاره به نامه 31 نهج البلاغه در خصوص اهمیت تربیت و تفاوت تربیت با تعلیم افزود: در این نامه آمده است: اگر می‌خواهی چیزی بیاموزی باید شاگردی کنی. جامعه امروزی ما در تعلیم موفق عمل کرده است اما در تادیب توفیق کمی حاصل شده است.

مسجد؛ میدانی برای تربیت اجتماعی
حجت‌الاسلام نظافت، اظهار کرد: تربیت در میدان یکی از راهبردهای مهم در تربیت اجتماعی است و جامعه ما هر جا که ضربه خورده به خاطر ضعف در تربیت میدانی بوده است؛ در همین خصوص در خطبه 192 نهج‌البلاغه امام علی(ع) به سبک تربیتی پیامبر(ص) نسبت به خود اشاره کرده است.
وی مسجد که محل تلاقی و اجتماع انسان‌ها با محور خداست را یکی از میدان‌ها برای تربیت اجتماعی دانست و گفت: زیباترین ظهور تعاملات اجتماعی در مسجد است و ما باید فرزندانمان را بیشتر با این مکان مقدس آشنا کنیم.
مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) همچنین در ادامه داشتن احساس مسئولیت، زنده کردن امر به معروف نهی از منکر، مسئولیت‌سپاری، واکسینه‌سازی در برابر آسیب‌های اجتماعی، داشتن حلم و بردباری، اعتدال و... که در سیره و رفتار امام علی(ع) مشهود بود را از دیگر پیش‌نیازهایی دانست که برای رسیدن به تربیت اجتماعی باید به آن توجه داشت.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید