پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد:

آیه مباهله و شهادت به رسالت؛ دو فضیلت مهم امیرالمومنین(ع)

پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی: آیه مباهله و شهادت به رسالت؛ دو فضیلت مهم امیرالمومنین(ع) است.
۱۴۰۰/۰۵/۱۱

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن مؤمن زاده مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در نشست «تفسیر آیات مباهله و هل اتی از منظر امام رضا(ع)» که در تالار نمایشگاه دائمی این مرکز برگزار شد، ابراز کرد: دو آیه‌ «هل اتی» در سوره انسان و «مباهله» در سوره آل عمران آمده است.
وی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) گفت: این امام بزرگوار فرمودند: روز غدیر خم روز بزرگی است و خداوند پیمان ولایت را از مردم برای امام علی(ع) در این روز گرفتند؛ خداوند به پیغمبر(ص) دستور داد علی را به عنوان جایگزین خود برگزیند جبرئیل بر پیامبر نازل شد و گفت باید کسی که زمام امور را در دست دارد و بتواند عزل و نصب کند و جامعه را اداره کند را به مردم معرفی کنی و پیامبر فرمودند: ولی امر مسلمانان پس از من کیست؟ ندا آمد کسی که به اندازه یک چشم برهم زدن مشرک نبوده است. 
وی ادامه داد: مراد از این حدیث این است که اگر یک نفر حتی به اندازه یک چشم بر هم زدن هم مشرک باشد به مقام امامت نخواهد رسید.
این پژوهشگر ادامه داد: در آیه 124 سوره بقره نیز آمده است: «و به یاد آر هنگامی که خدا ابراهیم را به اموری امتحان فرمود و او همه را به جای آورد، خدا به او گفت: من تو را به پیشوایی خلق برگزینم، ابراهیم عرض کرد: به فرزندان من چه؟ فرمود: اگر شایسته باشند می‌دهم، زیرا عهد من به مردم ستمکار نخواهد رسید».
وی خاطر نشان کرد: آيه ۶۷سوره مباركه مائده به روشنی امامت حضرت علی(ع) را بيان فرموده است در این آیه آمده است: «اى پيامبر آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده ابلاغ كن و اگر نكنى پيامش را نرسانده‌‏اى و خدا تو را از [گزند] مردم نگاه می‌دارد آرى خدا گروه كافران را هدايت نمی‌‏كند».
حجت‌الاسلام مؤمن زاده تصریح کرد: به طور حتم اين آيه شريفه به ابلاغ ولايت امام علی (ع) پرداخته است و از باب ترساندن دشمن نازل شد. 
وی با بیان اینکه اولی الامر طبق روایت امام رضا(ع) حضرت علی(ع) است، گفت: امام رضا(ع) در حدیثی می‌فرمایند: «آیه مباهله بالاترین منقبت امیر مومنان(ع) است و طبق روایت ایشان آیه آخر سوره رعد و هم چنین آیه مباهله، بزرگ‌ترین فضیلت و منقبت امیرالمومنین در قرآن است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید