به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «سه جستار درباره عدل آفریدگار و شرور عالم» منتشر شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «سه جستار درباره عدل آفریدگار و شرور عالم» منتشر شد.
۱۴۰۰/۰۵/۲۵

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، جهانی که در آن زندگی می‌کنیم جهان علت و معلول است و شر لازمه گریزناپذیر آن می‌باشد؛ یعنی اگر علت بیماری‌ به وجود آید، معلول که بیماری باشد پدید می‌آید و این لازمه نظام قانون‌مند جهان است.
اگر منصفانه بررسی کنیم بخش مهمی از شرور و مصائب ناشی از اقدامات نادانسته یا خودخواهانه کسانی است که با جنگ‌افروزی و استفاده از سلاح کشتار جمعی آینده حیات بشر را به مخاطره می‌اندازند. آری شر واقعی ظلم و تجاوز به حقوق عمومی است که بیش از هر شری گریبان‌گیر آدمی است.
رویدادهایی مانند سیل و زلزله در نگاهی گسترده از افقی برتر، با خیرات و فوایدی همراه است و شر مطلق نیست. مخصوصا که وسیله امتحان بروز استعدادها و تکامل انسان، یا آگاه کردن او می‌باشد تا از مرکب غرور فرو افتد و به تقدیر خدای حکیم تسلیم شود.
چون حیات واقعی و جاوید در آخرت است، از پاداش‌های فراوانی که خدای رحیم در آن جهان به معلولان و بیماران درمان نشدنی می دهد نباید فراموش کرد.
بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی به عنوان مرکزی فعال در حوزه مطالعات دینی و در پیوند با جامعه به ویژه نسل نو، کوشیده است به بخشی از دغدغه‌های فکری و فرهنگی بپردازد، دل‌مشغولی‌هایی که خاستگاه اندیشه دو گروه نخبگان یا صاحبان قلم و بهره‌مندان از نعمت زیست در فضایی دینی و اسلامی است؛ نخبگانی که می‌کوشند با تکیه بر متون و منابع دینی و استدلالی خردپسند و مطابق با فطرت جان و دل، مخاطبان را به حکمتی راهگشا جلا بخشند و مخاطبانی که ذهنی آکنده از پرسش‌ها و شبهه‌هایی دارند که دریافت پاسخی درخور آرامشی درونی و سربلندی در برابر مخالفان و ناباوران را برای آنان به ارمغان می‌آورد.
محمد‌مهدی رکنی یزدی، مدیر مسئول فصلنامه مشکوة که علاقمند به نشر معارف دینی در قالبی مورد قبول با تجدید چاپ  و نشر شماری از مقالات انتشار یافته در فصلنامه یاد شده در قالب کتاب، در پی آن است که با بازخوانی این جستارها، پاسخی روشن به برخی پرسش‌ها در مواجهه با مسائل و ابتلائاتی همچون کرونا داده شود.
کتاب «سه جستار درباره عدل آفریدگار و شرور عالم»در سه بخش به مباحثی هچون «بازخوانی مبادی فعل خدا و تحلیل شرور بر پایه آنها»،« تاثیر عملکرد انسان بر رخدادهای طبیعی از دیدگاه قرآن» و«جستاری درباره شر و عدل آفریدگار از منظر قرآن» می‌پردازد.
این اثر توسط جمعی از نویسندگان نگاشته شده و کار ویرایش آن را امیر سلمانی رحیمی بر عهده داشته است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید