به مناسبت بزرگداشت سلمان فارسی؛

کتاب «سلمان فارسی؛ از آستان تا آسمان اهل‌بیت(ع)» معرفی شد

به مناسبت بزرگداشت سلمان فارسی کتاب «سلمان فارسی؛ از آستان تا آسمان اهل‌بیت(ع)» از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد. 
۱۴۰۰/۰۶/۲۳

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، سلمان فارسی مردی وارسته، حقیقت‌جو و کمال‌طلب است که در صدر اسلام به پیامبر گرامی (ص) ایمان آورد و آن‌چنان در مسیر بندگی خداوند پیش رفت که نبی مکرم (ص) آن را از اهل بیت خواند.
کتاب «سلمان منّا اهل البیت» نوشته محمدعلی اسبر نویسنده نام‌آشنای سوری است که توسط دکتر حجت‌الله فسنقری و غلامحسین جوادی به نام «سلمان فارسی از آستان تا آسمان اهل بیت (ع)» به فارسی ترجمه  شده و توسط بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی چاپ و منتشرشده است.
نویسنده این کتاب با بهره‌گیری از منابع معتبر تاریخی به‌ویژه منابع اهل سنّت، فرازهای مهم و حسّاس و ناگفته‌های زندگی سلمان را به زیبایی به تصویر کشیده است. اهمیت این کتاب در این است که نویسنده، علاوه بر معرّفی دقیق شخصیت و جایگاه والای سلمان، به بیان فضائل و مناقب امام علی(ع) و جایگاه رفیع ایشان در اسلام، قرآن و حدیث نبوی پرداخته است.
محمدعلی اسبر با دقت بسیار سعی در به تصویر کشیدن نقاط عطف و سختی‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی سلمان از زمان نوجوانی تا وفاتش کرده است. اهمیت مطالعه این کتاب آن‌جا دو چندان می‌شود که علاوه بر توصیف حوادث زندگی پس از اسلام، سلمان به فراخور موضوعات به بیان فضائل و مناقب امیرالمؤمنین (ع) با بهره از کتب روایی معتبر می‌پردازد.
کتاب حاضر در پنج فصل و در ۳۱۷ صفحه به زینت طبع آراسته گردیده است و در آن به تولد سلمان و حوادث پیش از رو به رو شدن با پیامبراکرم (ص)، شرکت در غزوات و وقایع مهم زمان پیامبر(ص) چون حجه الوداع و همچنین حوادث پس از رحلت مانند موضع وی در برابر ابوبکر پرداخته است.
در ادامه مطالب کتاب خطبه سلمان در پشتیبانی از امام علی(ع) بررسی و تحلیل شده است، همچنین در ذکر خصوصیات وی مانند علم او و بررسی احادیث مربوط به ایشان فصلی آمده است. در فصل آخر از واکاوی حضور او در جبهه‌های نبرد و دیگر وجهه‌های سیاسی وی تا وفاتش سخن به میان آمده است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید