به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «الامام الحسن المجتبی فی مواجهه قریش» معرفی شد

همزمان با هفتم ماه صفر (به روایتی) شهادت دومین امام شیعیان امام حسن مجتبی(ع) کتاب «الامام الحسن المجتبی فی مواجهه قریش، تعصبات و فتنه‌ها» از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی معرفی و پیشنهاد شد.
۱۴۰۰/۰۶/۲۳

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، این اثر که به زبان عربی تهیه و تنظیم شده، نژاد قریش را از جنبه‌های تاریخی بررسی می‌کند و به تفصیل ایجاد، تشکیل و تقویت نژاد قریش را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
«نژاد قریش به دو بخش قحطانی و عدنانی دراسلام»، «بررسی جایگاه امام حسن مجتبی(ع) در شجره طیبه»، «زندگینامه این امام همام»، «تاریخ سکونت قریش در مکه» و... از جمله مطالب مهمی است که در این اثر به آن اشاره شده است.
نقش سیاسی امام حسن مجتبی(ع)، جنگ‌ها و فتنه‌هایی که منجر به پیروزی این امام شده است و چگونگی ایجاد بحث تعصب در میان قریش و رشد و نمو تعصبات در این قبیله، از دیگر مباحثی است که در کتاب «الامام الحسن المجتبی(ع) و چگونگی مواجهه با قریش، تعصبات و فتنه ها» مورد تبیین و بررسی قرار گرفته است.
چگونگی پذیرش صلح امام حسن مجتبی(ع) با معاویه ابی سفیان و بررسی دلایل پذیرش این صلح و زمان رحلت این امام همام نیز دیگر موضوعات این کتاب را تشکیل می‌دهد.
در بخشی از این کتاب آمده است: امام حسن مجتبی(ع) در روزگاری می‌زیست که جانشینی شرعی شمرده می‌شد و امّت اسلامی در پی شهادت پدرش(ع)، در دورانِ سیاسیِ دشواری با او بیعت کردند. جامعه‌ای سیاسی که رویدادهایی را به هم برآورد و چهرۀ آن روزگار را رقم زد جامعه‌ای بود قبیله‌ای با حاکمیت فتنه و تعصّب؛ کتابی که نگارنده پیش روی ما نهاده بازتابانندۀ شرایط و اوضاع دشواری است که امام حسن(ع) را واداشت تا صلح سیاسی را بپذیرد و سلطۀ سیاسی را به ستم وزران امور سپرد. 
این اثر که به قلم توانای «عادل عبدالرحمن البدری» نگاشته شده و ویراستاری آن را «جعفر البیاتی» بر عهده داشته است در شمارگان یک هزار نسخه و در قطع وزیری تهیه و تنظیم شده و در اختیارعلاقمندان قرار گرفته است.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید