رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی:

توجه به عمومی‌سازی دانش از ویژگی‌های بارز شخصیتی آیت الله حاج شیخ غلامحسین عبدخدایی(ره) بود

رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: آیت‌الله شیخ غلامحسین تبریزی(عبدخدائی) به عمومی‌سازی دانش توجه داشت و درسنامه‌های بسیار استوار و در عین حال ساده و روانی در علم اصول و سایر علوم از ایشان موجود است.
۱۴۰۰/۱۱/۱۱

دکتر احد فرامرز قراملکی؛ رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، به شخصیت و خدمات علمی و فرهنگی مرحوم آیت الله حاج شیخ غلامحسین تبریزی (عبدخدائی) اشاره و عنوان کرد: این عالم ربانی یک شخصیت چند وجهی داشت و در عرصه‌های مختلف بسیار فعال بود.

وی ابراز کرد: آیت الله حاج شیخ غلامحسین تبریزی (عبدخدائی) یک مجتهد تراز اول و اندیشمند فاضل بود که هم از قوه قدسیّه اجتهاد و هم توان نواندیشی او در کنار فقه و اصول به بحث‌های اجتماعی و کلامی معطوف بود و پژوهش می‌کرد. وی علاوه بر جنبه‌های پژوهشی، در بعد مبارزاتی، از جان برکفان دوره رضاخان بود به گونه‌ای که چنان عرصه را بر او تنگ گرفتند که ناگزیر به هجرت شد.

قراملکی افزود: این عالم مجاهد، قائل به وجوب اقامه نمازجمعه بود، نماز جمعه ایشان در تبریز را بنده شنیده‌ام و در مشهد نیز بر منبر مسجد جامع گوهرشاد ایستاد و با خواندن دو خطبه، عالمانه و شجاعانه نماز جمعه را برپا داشت.

وی در ادامه به چاپ کتابی با عنوان «مرزبان عقیده و ایمان» که به معرفی شخصیت آیت‌الله حاج شیخ غلامحسین تبریزی می‌پردازد اشاره و تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی بنیاد پژوهشهای اسلامی معرفی و احیای الگوها و اسوه‌های علمی و اخلاقی و سرمایههای تمدنی این مرز و بوم از جمله معرفی شخصیت و آثار عالم مجاهد آیت الله حاج شیخ غلامحسین تبریزی(عبدخدائی) بود. معرفی چنین شخصیت‌هایی که عاری از هرگونه افراط و تفریط بودند می‌تواند الگویی برای طلاب باشد. بنیاد در راستای رسالت خود با انتشار این کتاب کوشیده است این عالم زمان‌شناس حوزه‌های علمیه مشهد و تبریز را به خوانندگان معرفی کند.

وی به برگزاری همایش «بزرگداشت مرحوم آیت الله حاج شیخ غلامحسین تبریزی» اشاره و عنوان کرد: معرفی شخصیت و آثار این عالم مجاهد به طلاب و پژوهشگران حوزه، دانشگاه و اقشار مختلف مردم از اهداف این همایش است. در همین راستا دو همایش برگزار خواهد شد، همایش نخست در تاریخ 14 بهمن‌ماه در تبریز با همکاری حوزه، دانشگاه و میزبانی حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم؛ نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه تبریز برگزار می‌شود.

رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: همایش دوم نیز در تاریخ 12 اسفندماه مصادف با 29 رجب المرجب به همت آستان قدس رضوی و با همکاری حوزه علمیه خراسان و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در شهر مقدس مشهد برگزار خواهد شد.

آیت ‌الله حاج شیخ غلامحسین عبدخدایی(ره) در سال 1303 هجری قمری در شبستر(روستای وایقان) تبریز متولد شدند و در سال 1359 هجری شمسی(1400 هجری قمری)  بعد از 97 سال زندگی عالمانه و زاهدانه، در حرم مطهر رضوی  به خاک سپرده شدند. از اساتید ایشان می‌توان به آیات عظام، میرزاابوالحسن انگجی، سیدمحمد کاظم طباطبایی یزدی، میرزا فتح‌الله شریعت اصفهانی، آخوند ملامحمدکاظم خراسانی اشاره کرد.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید