اجرای طرح پژوهشی «تحلیل فهرستی: دیدگاهها، مبانی و سازوکار اجرایی» در بنیاد پژوهشهای اسلامی

تحلیل فهرستی: دیدگاهها، مبانی و سازوکار اجرایی عنوان طرح پژوهشی است که توسط بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در دست اجراست.
۱۴۰۱/۰۲/۰۵

حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا شیرازی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی به اهداف این طرح اشاره و عنوان کرد: هدف اصلی طرح، تهیه ضوابط و معیارهای فنی روش «تحلیل فهرستی» در حدیث‌پژوهی به منظور بهینه کردن فعالیت‌های حدیث‌پژوهی و افزایش بهره‌وری حدیث‌پژوهان با استفاده از این روش است.

پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: از دیگر اهداف طرح، جهت دهی آموزش، پژوهش و نوآوري در حوزه علمیه به سمت حل مشكلات و رفع نيازهاي موجود در واکاوی احادیث  بلکه در زمینه‌های دیگری چون فقه، اصول، رجال، تاریخ و ... است.

وی همچنین در توضیح ضرورت انجام این طرح گفت: حدیث‌پژوهی بین محدثین دارای روشهای متعددی است به نظر می‌رسد که روش مرسوم حدیث‌پژوهی که مبتنی بر بررسی رجالی صرف است، دارای کاستی‌هایی ذاتی است که با توجه به کمبود شدید منابع رجالی اولیه شیعه و تفاوت مبنایی محدثان اولیه در پالایش احادیث قادر به بررسی تامّ و همه جانبه احادیث موجود در منابع حدیثی شیعه نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین شیرازی تصریح کرد: اگر به منابع حدیثی شیعه، احادیثی از معصومین (ع) که در منابع حدیثی سایر مذاهب اسلامی آمده است و مقدار بسیار معتنابهی است، اضافه شود نیاز مبرم به روشهای جدید جهت بررسی آنچه از میراث عظیم روایی اهل بیت (ع) موجود است، معلوم می‌شود که این روشها باید استکشاف و منضبط شود.

وی با بیان اینکه یکی از راههای ابتکاری توسط آیت الله سید احمد مددی «تحلیل فهرستی» است، گفت: این روش دارای قابلیت‌هایی است که دامنه و توان حدیث‌پژوهی را چندین برابر می‌کند. بنابراین کاوش و یافتن مبانی و ابعاد این روش امری شایسته بلکه ضروری است.

این پژوهشگر در ادامه، مخاطبان این طرح پژوهشی را در مرتبه اول فضلا و دانشمندان حوزوی و دانشگاهی و در مرتبه بعد، عموم فرهیختگان و دانش‌اندوزان ذکر کرد.

وی همچنین به روش پژوهش این طرح اشاره و تصریح کرد:  روش تحقیق توصیفی - تحلیلی است؛ با این توضیح که با مراجعه به مصاحبه‌ها و گفتارها و دروس استاد تلاش می‌شود این روش توصیف شود و با تحلیل و مقایسه با روشهای مرسوم، تلاش در استخراج مبانی و سازوکار این روش می‌شود و در نهایت با پیاده‌سازی این روش بر نمونه‌های حدیثی کاربرد روش و تفاوت آن با روشهای مرسوم نشان داده می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین شیرازی در پایان دستاوردهای پژوهشی این طرح را تولید و انتشار چندین مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر و کتاب تحلیل فهرستی «دیدگاهها، مبانی و سازوکار اجرایی» ذکر کرد.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید