پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی:

هدف جریان وهابی از تخریب حرم ائمه بقیع(ع) مخدوش کردن چهره اسلام است

پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی گفت: هدف جریان وهابی از تخریب حرم ائمه بقیع مخدوش کردن چهره اسلام است.
۱۴۰۱/۰۲/۱۹

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی‌تبار؛ پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در ویژه ‌برنامه رادیو زیارت که به مناسبت سالروز تخریب بارگاه مقدس امامان بقیع به دست وهابیت، در قالب گفت‌وگوی ویژه خبری و به صورت زنده پخش شد گفت: هشتم شوال، سالروز غم‌انگیز تخریب حرم شریف ائمه بقیع (ع) به دست وهابیان آل‌سعود است. در این روز، تفکر ارتجاعی وهابی‌گری به بهانه برداشت غلط از دین، مضجع شریف و حرم نورانی ائمه بقیع(ع) امام مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق(علیهم السلام) و صحابه بزرگوار را ویران کردند و به خیال خود، سنت پیامبر (ص) را احیا کردند.

وی ابراز کرد: پیامدهای وخیمی که  امروز جهان اسلام گرفتار آن است و استکبار جهانی به این جریان دامن می‌زنند حاصل تفکر وهابیت و جریان استکبار است که خسارت های بسیاری به اسلام وارد کرده و باعث تاسف است.

این پژوهشگر تصریح کرد: شاید بتوان گفت ریشه‌ها، اصول و پایه‌های اولیه فکری جریان وهابیت به قبل از ابن تیمیه بر می‌گردد؛ وهابیت همواره در افکار و رفتار و عمل برنامه قتل و غارت و جنایات عجیبی داشتند و برای خود قتل و کشتار مسلمین را مباح می‌دانستند.

وی با بیان اینکه برخی از دیدگاههای وهابیت در اندیشه‌های ابن‌تیمیه ریشه دارد، ادامه داد: این تیمیه عداوت و دشمنی خاصی با امیرالمومنین و اهل بیت(ع) داشت و تمام افکاری که در وهابیت است را مطرح کرد؛ علمای بزرگی همچون مرحوم علامه حلی در قرن هفتم و علمای بیشماری از شیعه و اهل سنت نیز بر رد افکار باطل او آثاری نگاشته‌اند.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، در ادامه خاطر نشان کرد: خوشبختانه رفته رفته تفکرات ابن تیمیه به انزوا رفت؛ اما در قرن 12 محمدبن عبدالوهاب ظهور کرد و مجدد افکار ابن تیمیه را تجدید کرد.

وی ادامه داد: جریان استعمار و استکبار در ایجاد این غده فساد نقش‌آفرین بودند و رسما مسئولین رژیم منحوث ایالات امریکا نیز اذعان کردند که داعش را آنان بوجود آوردند.

وی تصریح کرد: عقل به واسطه زیارت صحیح احیا می‌شود و جریان انحرافی وهابیت در مجموع با هر کاری و فعلی که احیاگر عقل باشد مشکل دارند. آنان در واقع زیارت قبور ائمه اطهار(ع) را شرک می‌دانند و از همین رو دست به تخریب این قبور مطهر می‌زنند، اما ما به ائمه اطهار(ع) عشق و ارادت داریم و از همین رو آنان را زیارت کرده و سیره و روش زندگی انان را الگوی قرار می‌دهیم.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید