به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛

نشست علمی «معرفی کتاب بر آستان عاشورا» برگزار شد

به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، نشست علمی «معرفی کتاب بر آستان عاشورا» از سلسله نشست‌های ماه محرم برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۵/۱۵

به گزارش روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی دکتر محمد تقدمی صابری؛ پژوهشگر و مترجم کتاب «بر آستان عاشورا» در این نشست که صبح امروز شنبه 15 مردادماه در محل تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن معرفی نویسنده این کتاب عنوان کرد: این اثر به قلم عالم مجاهد حضرت آیت‌الله آصفی(ره) نگاشته شده است وی در سال 1316 هجری شمسی در شهر نجف اشرف در خاندان مذهبی دیده به جهان گشود و از دوران کودکی به دروس حوزوی علاقه وافری داشت.

تقدمی صابری ادامه داد: حضرت آیت الله آصفی(ره)، دارای شخصیت علمی، جهادی، اجرایی و اجتماعی بود، وی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران حمایت کامل خود را از انقلاب اعلام کرد و در دوران 8 سال دفاع مقدس در جبهه حضور داشت او همچنین به سپاه بدر پیوست و رئیس مجمع جهانی اهل بیت(ع) بود.

وی تصریح کرد: این عالم بزرگوار چندین کتاب را رشته تحریر درآورده است که یکی از آنها مجموعه سه جلدی «بر آستان عاشورا» است، این کتاب دربردارنده گفتارها و جستارهایی از فرهنگ عاشورا و پیکار در راه حق و عدالت است و بر این باور است، مسلمانان که وارثان امام حسین(ع) هستند تنها با این فرهنگ می‌توانند رسالت الهی را محقق سازند.

این مترجم افزود: این کتاب با نگاهی نو به عاشورا، درس‌ها و آموزه‌هایی تازه و دریافت‌ها و آگاهی‌هایی ارزشمند را به خوانندگان عرضه می‌کند؛ «امام حسین(ع) و تولی و تبری» و «نقدی بر قرائت دیگر از عاشورا» عناوین بخش‌هایی از این اثر است که در بخش نخست به موضوعاتی همچون، نقطه دوراهی در زندگی انسان، تأملاتی بر خطبه امام حسین(ع) در روز عاشورا، نامه امام حسین(ع) از کربلا به برادرش محمد بن حنیفه، شهادت‌طلبی در روز عاشورا، صحنه‌های تولی در زیارت وارث و... پرداخته شده است.

وی تصریح کرد: از منظر آیت الله آصفی، در واقع عاشورا نقطه تقابل قبیله توحید و شرک است و تمامی کسانی که در خصوص این رخداد سکوت کردند مسئول هستند.

این پژوهشگر ادامه داد: جلد نخست این اثر با این پرسش مهم آغاز می‌شود که چرا از بین امامان و حتی پیامبران الهی تنها امام حسین(ع) به صفت وارث شناخته می‌شوند و برای پاسخ به این سوال به دوران پیامبر(ص) و انقلاب بنیادین ایشان در اندیشه‌ها، ارزش‌ها و احکام و همچنین تغییر در بافت و ساختار اجتماعی، اشاره شده است.

وی افزود: این نویسنده معقتد است تغییرات رفته رفته به دوران سابق بازگشت و اوجش در دوران یزید بود و به همین خاطر امام حسین(ع) احساس خطر کرد و به مقابله با یزدی برخاست، از همین رو امام حسین(ع) وارث پیامبران و رسول خدا(ص) لقب گرفتند.

تقدمی صابری خاطر نشان کرد: بحث دیگر این کتاب در خصوص ثارالله است که با توجه به زیارت وارث بیان شده است که ولی دم امام حسین(ع) را خدا معرفی کرده و از همین رو به ایشان لقب ثارلله داده شده است.

وی گفت: جلد دوم این اثر با جستاری تحت عنوان «نقطه دوراهی در زندگی انسان» نگارش یافته است و یکی از روزهای جدایی و مهم در تاریخ اسلام را روز عاشورا معرفی کرده است که امتداد روز جدایی در جنگ بدر است.

در بخشی از این کتاب با عنوان «عاشورا؛ یکی از روزهای جدایی حق از باطل» آمده است: عاشورا یکی از روزهای جدایی حق از باطل در تاریخ اسلام است که مردم را پس از آنکه روزهای عافیت و آسایش، آنان را گرد هم آورده بود به دو گروه تقسیم کرد، گروهی که در کنار حسین(ع) ایستادند و با بنی امیه جنگیدند و گروهی دیگر که در کنار بنی‌امیه ایستادند و با حسین(ع) نبرد کردند.

Add new comment:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید