همایش علمی "عیون اخبارالرضا(ع) از نگاه فرهیختگان"
کتاب عیون اخبارالرضا(ع) به جامعه نخبگانی کشور معرفی می‌شود.
۱۳۹۹-۰۹-۰۳

دکتر محمود ملکی تراکمه‌ای دبیر علمی نشست‌های عیون اخبارالرضا(ع) با بیان اینکه نخستین تصمیمی که درباره کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)» گرفته شد توسط نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی در قم و همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر امسال کلید زده شد، گفت: در این طرح جامع در قدم نخست کتاب عیون اخبارالرضا(ع) به جامعه فرهنگی و نخبگانی در سطح دانشگاه‌ها و حوزه معرفی می‌شود.
وی ابراز کرد: این معرفی مسیری را باید طی کند تا به همایشی که قرار است تا دو سال آینده برگزار شود، برسد. کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)» کهن‌ترین و معتبرترین کتاب درباره امام رضا(ع) است که دربردارنده ۹۶۷ خبر است؛ این اخبار ممکن است از امام رضا(ع) و یا گزارشی از زندگی ایشان باشد و مطالبی همچون ولایتعهدی امام رضا و روایاتی مختلف را در بر می‌گیرد.
این پژوهشگر پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، ادامه داد: حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ روایت از خود امام رضا(ع) در این کتاب موجود است و کتابی با این جامعیت که توسط یک عالم معتبر شیعی نوشته شده باشد نداریم.
وی در ادامه به اقداماتی که تا کنون در خصوص این کتاب انجام شده است اشاره کرد و افزود: نخستین اقدام برگزاری نشست‌ها بوده است و اقدام بعدی آثاری که قرار است حول این کتاب شکل بگیرد که تصحیح عیون اخبارالرضا(ع)  و منتخب عیون از جمله آنهاست .
ملکی تصریح کرد: کتاب «ساختار چشمه حکمت رضوی» با محوریت منتخبی از کتاب «عیون اخبارالرضا(ع)»به چاپ رسیده است که دارای اشکالات جدی بویژه در حوزه ترجمه است و در باب‌بندی نیاز به بازنگری دارد؛ ما در نظر داریم کتاب عیون اخبار الرضا(ع) در کنار سایر کتب در حرم مطهر رضوی قرار گیرد و در حد نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به مردم شناسانده شود.
وی درباره نشست های علمی که توسط نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار می شود، گفت: در همین راستا ۱۶ نشست برگزار شد و مقرر شده است هر ماه ۴ نشست برگزار شود که طبق برنامه ریزی‌های انجام شده این روال تا ۱۰۰ نشست ادامه پیدا خواهد کرد.
ملکی ادامه داد: در این نشست‌ها ابعاد مختلف عیون همچون سندها، محتوا، اعتبار، فضای نگارش این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت به همایش  عیون اخبار الرضا(ع) در نگاه فرهیختگان می انجامد.